Tasarımcılar
Hans J Wegner

Danimarkalı mimar Hans J. Wegner, yirminci yüzyılın öncü mobilya tasarımcılarından biri olarak kabul ediliyor. 1914 yılında bir ayakkabıcının oğlu olarak Güney Danimarka'nın Tønder kasabasından doğan Hans J. Wegner, çıraklığını 17 yaşındayken H.F. Stahlberg’in atölyesinde tamamladı. 20 yaşındayken Kopenhag’a taşındı ve mimarlık kariyerine başlamadan önce, 1936-1938 yılları arasında School of Arts and Crafts’ta eğitim gördü.

1940 yılında, Wegner Arne Jacobsen ve Erik Møller'a katıldı ve Aarhus'taki yeni Belediye Binası için mobilya tasarlamaya başladı. Aynı yıl, ünlü marangoz Johannes Hansen ile çalışmaya başladı. Johannes Hansen, modern tasarımın Danimarka halkına benimsetilmesinde büyük bir rol oynamıştır.

1943 yılında kendi çizim ofisini açan Wegner, 1949 yılında Çin’in Ming hanedanlığından esinlenen Wishbone sandalyeleri tasarladı ve bu sandalyeler Wegner'in tüm zamanların en başarılı tasarımı haline geldi.

Tüm zamanların en yaratıcı ve üretken Danimarka mobilya tasarımcılarından biri olarak kabul edilen Wegner, 1951'de Lunning Prize ve 1997'de 8. Uluslararası Tasarım Ödülü de dahil olmak üzere tasarımcılara verilen çeşitli ödüller aldı. 1995 yılında Kraliyet Danimarka Güzel Sanatlar Akademisi'nin onur üyesi ve 1997'de Royal College of Art'ın onursal doktoru olan tasarımcı, 2007 yılında yaşama veda etti.