Tasarımcılar
Harry Bertoia

Kelimenin tam anlamıyla dolu ve yetenekli bir sanatçı olan Harry Bertoia’nın Knoll tarihçisi Brian Lutz tarafından değerlendirmesinde “Bertoia’nın resimleri heykellerinden daha iyiydi ve heykelleri de mobilyalarından daha iyiydi. Mobilyaları ise tek kelimeyle zekiydi” deniliyor.

Detroit Technical High School ve Detroit School of Arts and Crafts’ta okuduktan sonra, Harry Bertoia takı tasarımını ve metal işlerini öğrettiği Cranbrook'daki kendisine ait atölyesini açtı. 1946 yılında, Cranbrook mezunu Charles Eames'in kontrplak kaplama ve bükme yöntemleri geliştirmesine yardımcı olmak için Kaliforniya'ya taşındı. Bertoia’nın ünlü Eames sandalyelerine yaptığı katkılar, çok bilinmese de hayati öneme sahiptir.

 

Eames ve Bertoia ile birlikte çalışan Herbert Matter'in önerisi üzerine, Florence ve Hans Knoll, Kaliforniya'ya gitti ve Bertoia'yı tekrar taşınmaya ve Knoll’un üretim tesisinin bir köşesinde kendi metal dükkânını kurması için teşvik ettiler. Cranbrook'da Bertoia ile çalışmış olan Florence, deney yapmak için zaman ve alan verildiğinde Bertoia’nın olağanüstü şeyler üreteceğinden emindi. 1952'de tanıtılan Bertioia’nın ikonik tel mobilya koleksiyonu, 20. yüzyıl mobilya tasarımının büyük başarılarından biri olarak dünya çapında şöhrete sahiptir.