‘Age of Contaminations’ Sergisi

October 24 - December 14, 2019  - Friedman Benda, New York, NY

Friedman Benda, tasarımcı ve vizyoner Gaetano Pesce'nin 1968 - 1995 yılları arasına olan dönemini incelerken eleştirel bir incelemesini sunmaktan gurur duymaktadır. 'Age of Contaminations' nadir görülen ikonik eserleri, koleksiyonlardan ve çığır açan prototiplerden bir araya getiriyor. Mimari, heykel ve çağdaş sanattaki geleneksel bağları reddeden, tasarım alanlarını değiştirip, çağdaş stüdyo uygulamalar için bir köprü olmuştur.

Sanat tarihçisi Germano Celant Gaetano Pesce'yi "yaşam biçimine form verirken ,nasıl yapılabileceğini ve niye yapılabilineceğini zorlamak olmuştur" diye tanımlamıştır. Pesce'nin poliüretan, reçine ve köpük gibi endüstriyel materyaller ile radikal denemeleri, standart kalıpların yıkılmasına yol açmıştır. Kusurların ve hataların olabileceğini kabul ederek mükemmelliği ve sıradanlığı reddeden tasarımcı 1991 yılında yapılan bir röportajın da "İnsanların, yaratıcılığın önceden görülen modelleri reddetmekle bulunduğunu anlamalarını sağlamak istedim, ve bu tekrarlamanın olamamasıyla oluşur. Yaratıcılığa doğru atılan ilk adım, insanlara her seferinde farklı bir hareket yapmalarına teşvik etmektir" demiştir.

'Age of Contaminations' 1968 yılında Pesce'nin ürettiği ilk koltuk tasarımı olan Yeti, ikonik lambaderi olan Moloch( 1970-71) Braccidiferro ile ortak olarak çalıştığı ve çığır açan Golgotha Masası (1972) sergilenecek ürünlerden yalnızca birkaçı. İç mimarlıkta da devrimci projelere imza atan Pesce İtalyan Profesör Alberto Carenza ve koleksiyoncu ve fotoğrafçı Marc André Hubin'in de evi için tasarlamış olduğu ürünler sergide görünebilecek. 'Age of Contaminations' Gaetano Pesce'nin mirasına, kural yıkıcılığına ve çağdaş tasarım üzerinde olan evrimine bir bakıştır.

 

 

http://www.friedmanbenda.com/exhibitions/upcoming/gaetano-pesce-age-of-contaminations