Sepetinizde ürün bulunmuyor.

ADI Compasso d’Oro Ödül Kazananlar

1954 yılında kurulan ADI Compasso d'Oro Ödülü, en eski ve en etkili uluslararası tasarım ödülüdür.

Compasso d'Oro ödülü, İtalyan tasarımının kalitesini ödüllendirmek ve geliştirmek amacıyla İtalyan Endüstriyel Tasarım Derneği (ADI) tarafından verilen önemli bir takdirdir. Dünyanın en eski ve en prestijli endüstriyel tasarım ödülüdür. 1954'te kurulan ödül, Giò Ponti ve Alberto Rosselli'nin bir fikrinden doğdu ve başlangıçta La Rinascente mağazası tarafından desteklendi. La Rinascente'nin himayesi 1964'te sona erdiğinden beri, ödül tamamen ADI tarafından yönetiliyor.

1954'ten bugüne mobilya ve aydınlatma ürün gruplarında ADI Compasso d'Oro Ödülü kazananlar

1969'da Gaetano Pesce tarafından tasarlanan SERIE UP, XXVII Compasso d'Oro ADI - Ürün Kariyer Ödülü 2022'yi kazandı.

Uluslararası çağdaş tasarımın ünlü bir ikonu olan SERIE UP, İtalyan endüstriyel tasarımı alanında en önemli ödüle layık görüldü ve uluslararası jüri tarafından şu övgüye layık görüldü: “Teknolojik deney ve resmi araştırmanın mükemmel sentezi, UP Gaetano Pesce tarafından tasarlanan koltuk, kadın figürü ile farklı sosyo-kültürel bağlamlar arasındaki karmaşık ilişkinin şiirsel bir tanığı ve aynı zamanda her zaman tasarıma sivil bağlılık vizyonunu temsil eden bir ürün”.

serie up award

 

Maralunga, Compasso d'Oro ödülünü 1979'da kazandı.

klat cassina maralunga vico magistretti ph mario carrieri archivio cassina    maralunga

Uluslararası tasarımcılarla güçlü ilişkiler kurmak ve sürekli devam eden araştırmalar yapmak, B&B Italia’nın başarılar kazanmasında önemli bir rol oynadı. B&B Italia, şu ana kadar İtalya’nın endüstriyel tasarım alanındaki en prestijli ödül olan Compasso D’Oro dahil olmak üzere pek çok ödül aldı. Geniş bir dağıtım alanı olan markanın bugün 80’den fazla ülkede satışı var. B&B Italia’nın, Como şehrindeki Novedrate’da yer alan merkezi, 1972 yılında tasarımcılar Renzo Piano ve Richard Rogers tarafından tasarlanmıştır.

113 03 beb italia le bambole 07 04

50 yılı aşkın bir süredir Sacco, hala çığır açan ve devrim niteliğinde bir projeyi temsil ediyor: bacakları, sırtlığı veya oturağı yok, ancak şekli kimin üzerinde oturduğuna uyum sağlıyor. Sacco, tasarlandığı döneme damgasını vuran değerlerle uyumlu, geleneksel şemaları ve kuralları kıran yepyeni bir tipoloji tanımlıyor. O yıl, 1968, büyük ideolojiler döneminin ortasındaydı, özgür duruşun başarısı, toplumsal uzlaşımların dayattığı sabit konumların aşılması olarak göze çarpıyordu.

1970'de Compasso d'Oro ödülüne seçilen, 1972'de New York'taki MoMA'da efsanevi "İtalya: Yeni Yurtiçi manzara" sergisinde sergilendi ve dünya çapında çok sayıda müzenin koleksiyonlarında yer aldı.

immagine compasso doro(0)sacco fotostorica

Tamamen orijinal kumaş "Soriana", İkonik bir İtalyan Tasarım parçasıdır. 1969'da Compasso D'oro'yu kazandı. Tobia Scarpa tarafından tasarlanan ve 1970'lerde Cassina tarafından üretilen fikir, çelik bir kıskaçla tutulan bir bütün kumaş veya deri demeti kullanarak güzelliği ve rahatlığı ifade etmektir. Soriana Koleksiyonu, İtalyan Tasarım Tarihinin bir koleksiyon parçası ve bir parçasıdır.

10 cassina soriana afra tobia scarpa ph valentina sommariva

Sampei, ışığı yere ya da masaya koyma fikridir. Sampei'nin dış mekan versiyonu da mevcuttur. XXIII Compasso d'Oro ADI Ödülü'nü kazanmıştır. Sampei'nin onuncu yıldönümünü kutlamak için özel sınırlı sayıda üretildi.
Sampei Limited Edition, altın kaplama detayları ve kazınmış seri numarası ile yapılmıştır.
sampei

 

Konstantin Grcic imzalı ve "Compasso d'Oro" ödülüne layık görülen Mayday, çok işlevli tutacağı sayesinde masa üzerine yerleştirilebilen, yere konulabilen veya askıda kullanılabilen çok yönlü bir lambadır. Bir kordon makarası ile mevcuttur.

flos may day anniversary stylepark raffle 01

1955 yılında The Compasso d'Oro ödülüne aday olmak için oluşturulan Luminator, Castiglioni kardeşler tarafından İtalyan endüstrisinin işlevsel bir tasarım talebini karşılamak üzere tasarlandı.

37821846 1766223710120441 2579936358776700928 n

Kıbrıs doğumlu tasarımcı Michael Anastassiades tarafından 2018 yılında Flos için oluşturulan geometrik aydınlatma elemanlarının yenilikçi ve şiirsel modüler koleksiyonu Arrangements, uluslararası jürinin şu yorumlarıyla etkili ödülü kazandı: “Minimalizm, geometri ve teknolojinin dansı, LED'leri güzel bir şekilde yorumlar ve onları saf duygulara dönüştürür."

aaa

1962 yılında Achille ve Pier Giacomo Castiglioni kardeşler tarafından tasarlanan ve dünya çapında tasarımın en dahiyane ve zamansız parçalarından biri olarak tanınan Arco lamba, orijinal tasarımından neredeyse altmış yıl sonra da haklı bir takdir aldı. İlk kez Compasso d'Oro'nun bu baskısında tanıtılan Ürün Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Arco'yu İtalyan tasarım kültürünün tartışmasız yıldızı olarak kutluyor. Yenilikçi, basit ve uyarlanabilir, ilham verici yaratıcılık ve yetenekli üretimin birleşimidir. Jüri, bunu “aydınlatma sektöründe zaman içinde dünya çapında İtalyan tasarımı için bir simge haline gelen stilistik bir yenilik” olarak nitelendirdi.

arco

parentesi 1 1593519715

 

1977'de Vico Magistretti tarafından tasarlanan Atollo, yıllar içinde masa lambasının arketipi haline geldi ve 1979'da Compasso d'Oro'yu kazandı ve klasik başucu lambasını hayal etme biçimimizde tamamen devrim yarattı. Onu oluşturan geometrik şekiller - silindir, koni ve yarım küre - tarihsel dönemden ve anın modasından kopuk, aynı zamanda dekoratif ve önemli bir ürün ortaya çıkardı.

atollo 235 236 237 01